Regulacja stołu

Go down

Regulacja stołu

Post  korreks on Tue Nov 23, 2010 1:06 pm

Dzisiaj na tapecie regulacja stołu powiedzmy prawie od początku wraz ze zdjęciami:

Potrzebne narzędzia: klucz płaski i nasadowy 24, poziomica (najlepiej dwie krótka (40cm) i długa 80cm - 100 cm, klucz 19, kleszcze , śrubokręt

Zaczynamy od pomiaru pindecku - si si, musimy znać swoja bazę wyjściową.Drugi pomiar to pomiar maszyny. Zakładam, że oba pomiary są zgodne tzn nie ma odchyłki w stosunku co do siebie nawzajem.
Jeżeli odbiegały by od siebie to powinny zostać skorygowane - oczywiście mowa tu o jakiś drastycznych odchyłkach typu 1 cm na metrze.
Świadczyć to może np o zsunięciu się pinsettera z podpór, wysunięciu klinów spod pindecku itp nieprawidłowościach.

Drugim krokiem jest sprawdzenie luzów na kolumnach (luz sprawdzamy poprzez szarpanie stołem w przód i tył - stół na wysokości detekcji)i skasowanie ich w ten sposób by nie zeskosować samych kolumn. Regulacji dokonujemy na elemencie zaznaczonym poniżej.Teraz gdy mamy wypionowane kolumny i skasowany luz możemy sprawdzić poziom stołu - są na to dwa sposoby albo z pomocą poziomicy, jak na zdjęciu pierwszym, albo jak na zdjęciu drugim za pomocą suwmiarki.

zdj.1a
zdj.1b
zdj.2

Pomiar suwmiarką wykonujemy w trzech miejscach - przód i otwory kręgli 7 i 10, przy czym uwaga na podgięte blachy, pomiar wykonać w miejscu gdzie nie są one podgięte. Regulacji poziomu dokonujemy na czterech śrubach mocujących stół do kolumn. Uwaga to nie jest regulacja poziomu minimalnego stołu!!!

Teraz dokonujemy sprawdzenia kątów A i B maszyny. Patrzymy na maszynę z boku od strony ramienia napędzającego. Pamiętamy o tym że ramie to wykonuje ruch zgodny i przeciwny do ruchu wskazówek zegara zatrzymując się jak na zdjęciach i tworząc kąt A i B - zaznaczyłem je kolorem czerwonym i niebieskim.
Kąty ustawiamy obracając delikatnie krzywkę zespołu przełączników.
Już prawie koniec, pozostało ustawić wysokość detekcji. W tym celu uruchamiamy maszynę ustawiamy kręgle i zatrzymujemy ja kiedy siądzie na ograniczniku T-stop - sprawdzamy czy wszystkie switche są aktywne, oraz czy łapka detektora ma niezbędny luz - około 5-7mm do podstawy pinholdera. Jeżeli wartość jest nieprawidłowa podnosimy lub opuszczamy cały element ogranicznika posuwu.
A na sam koniec dopiero wykonujemy regulacje wysokości minimalnej i maksymalnej stołu.
Wykonujemy dwa pomiary. Jeden suwmiarką (zdj.2), drugi jak na zdjęciu poniżejWyniki porównujemy z tabelą umieszczoną w książce i odpowiednio skracamy lub wydłużamy łańcuch, lub skracamy lub wydłużamy dźwignię ramienia. Powiem szczerze że przy starych maszynach było to bardzie dokładne i bardziej intuicyjne bo łańcuch skracało się na śrubie a nie na mimośrodzie, ale zasada jest ta sama. Długość łańcuch + długość ramienia odpowiada za wysokość stołu minimalną, długość łańcucha - długość ramienia odpowiada za wysokość stołu maksymalną (stół w górze). Jeżeli wiec potrzebuję obniżyć stół na wysokości minimalnej to muszę wydłużyć łańcuch i o tyle samo wydłużyć ramię aby skompensować długość łańcucha w pozycji maksymalnej stołu, według tej logiki postępujemy z wszelkimi innymi korektami wysokości pamiętając o tym "nakładaniu i wzajemnym znoszeniu się wymiarów".

To chyba tyle, uwagi mile widziane. bounce

korreks
master spamer

Posts : 258
Join date : 2010-08-05
Age : 38
Location : Ruda_Śląska

View user profile

Back to top Go down

Re: Regulacja stołu

Post  maryn_83 on Tue Nov 23, 2010 8:46 pm

Wszystko fajnie, ale Surprised
Uważajcie bo niektóre stoły mogą być wygięte środkiem lekko do dołu (nam się pare takich trafiło) i żeby te główki śrubek które są od dołu stołu nie odbijały Wam śladów w pindekach.
Co do regulacji "łańcuch - ramie" według książki. Może się zdarzyć tak, że regulując według książki "tuleja mimośrodowa regulacji długości łańcucha" (te plastikowe kółko z dziurkami w opasce metalowej) może trzeć o element mechanizmu poruszającego pług, więc trzeba popróbować samemu metodą "prób i błędów" aż będzie dobrze Smile
maryn_83
maryn_83
advanced forumer

Posts : 115
Join date : 2010-08-16
Age : 35
Location : RYBNIK

View user profile

Back to top Go down

Re: Regulacja stołu

Post  korreks on Tue Nov 23, 2010 10:25 pm

Maryn święta racja - jest takie ustawienie przy tym walniętym kółku że będzie tarło o rurę pługu - czasami można to nieco skorygować regulując śrubami do poziomowania stołu - trzeba je jak dobrze pamiętam wykręcić. Dzięki za czujność. Laughing

korreks
master spamer

Posts : 258
Join date : 2010-08-05
Age : 38
Location : Ruda_Śląska

View user profile

Back to top Go down

Re: Regulacja stołu

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum